Selected results of the 37th African Junior Championships

0
480
Results of the 37th African Junior Championships being played in Nairobi, Kenya on Wednesday

Round 1

SINGLES:
Girls

Under 14
7-Sada Nahimana (Bdi) bt Adetaiyo Adetundji (Ngr) 6-2 7-6 (1)
8-Aisha Niyonkuru (Bdi) bt Chantel Mututuyimana (Rwa) 6-1 6-1

DOUBLES:
Boys

Under 14
3-Philip Henning/Christian Worst (RSA) bt Aliyou Arzika (Nig)/Abdoulaziz Bationo (Civ) 6-3 6-2
4-Aly Abdelrahim/Aly Galal (Egy) bt Kenny Ah Chuen (Mri)/Vahia Rabarijiaona (Mad) 3-6 6-1 10-3

Under 16
1-Youssef Hossam/Sherif Makhlouf (Egy) bt Saidi Nkurunziza/Ntamba Radjabu (Bdi) 6-1 2-6 10-6
3-Calvin Jordaan/Richard Thongoana (RSA) bt Kevin Cheruiyot/Olivier

Round 2

SINGLES:
Boys

Under 14
1-Phillip Henning (RSA) bt Eduardo Morias (Ang) 6-1 6-2
5-Yassine Chouaieb (Tun) bt Youcef Rihane (Alg) 6-7 (3) 7-5 6-4
3-Ismael Saadi (Mar) bt Aly Abdelrahim (Egy) 6-0 6-3
6-Sulle Omary (Tan) bt Delmas N’Tcha (Ben) 7-6 (5) 7-5
Shakur Kabura (Bdi) bt Aliyou Arzika (Nig) 6-2 7-6 (3)
4-Soufiane Elmesbahi (Mar) bt Dennis Moses (Zim) 6-7 (2) 7-6 (1) 6-3
8-Aly Galal (Egy) bt Ryad Anseur (Alg) 6-2 6-0
2-Christian Worst (RSA) bt Vahia Rabarijiaona (Mad) 6-3 6-0

Under 16
1-Richard Thongoana (RSA) bt Kukutla Motlojoa (Les) 6-0 0-6 6-2
5-Sherif Makhlouf (Egy) bt Dominique Gandonou (Ben) 6-3 6-3
3-Chisomo Lumeta (Maw) bt Toufik Sahtali (Alg) 6-2 6-4
Mohamed Bellalouna (Tun) bt Youssef Bali (Mar) 6-3 7-6 (5)
7-Tumaini Meshuko (Tan) bt Kevin Cheruiyot (Ken) 2-6 6-4 6-2
4-Youssef Hossam (Egy) bt Calvin Jordaan (RSA) 6-1 6-4
8-Youssef Lahlou (Mar) bt Jason Ah Chuen (Mri) 6-0 6-3

Girls

Under 14
Maja Gledic (RSA) bt 2-Yasmine Bengebara (Mar) 6-3 2-6 6-4
Corin de Waal (RSA) bt Sharlyn Neng (Mri) 6-2 6-4
1-Diae El Jardi (Mar) bt Sariaka Radilofe (Mad) 4-6 6-3 6-3
7-Sada Nahimana (Bdi) bt Lynda Benkaddour 6-4 6-1
4-Celestine Avomo (Gab) bt Djeneba Diarra (Mli) 6-2 6-0
5-Yassmine Mansouri (Tun) bt Barakat Quadre (Ngr) 7-5 6-3
3-Khaled Hala (Egy) bt Aichata Keita (Mli) 6-0 6-0
8-Aisha Niyonkuru (Bdi) bt Beverly Matsiwe (Zim) 6-2 6-4

Under 16
1-Al Hussein Lamis (Egy) bt Tonia Kubai (Ken) 6-2 6-0
5-Lee Barnard (RSA) bt Olive Tuyisenge (Rwa) 6-0 6-0
4-Zainab Elhouari (Mar) bt Karen Machisa (Zim) 6-0 6-0
8-Elizabeth Pam (Ngr) bt Oumeima Charrad (Tun) 6-3 3-6 6-0
6-Zani Barnard (RSA) bt Rufaro Chirewa (Zim) 6-4 6-1
3-Chiraz Bechri (Tun) bt Mariam Mujawimana (Bdi) 6-2 6-3
7-Ghita Benhadi (Mar) bt Judith Nkatha (Ken) 6-1 6-0
2-Lasheen Habiba (Egy) bt Sihem Sahli (Alg) 6-4 6-1

Source – BLD Communications