Quarterfinal results of the South African Junior Nationals

0
976
Here are the results of the South African Junior Nationals, Tennis South Africa tournament being played at the Free State Tennis Stadium in Bloemfontein.

SINGLES:
Under 12

Girls
1-Lara Van Der Merwe (NWP) bt 7-Ntokozo Zungu (GC) 6-1 6-2
5-Carmen Fichardt (FS) bt 3-Makayla Loubser (WP) 2-6 6-4 7-5
6-Myah Michelle Petchey (WP) bt 4-Bianca Wolmarans (BOL) 3-6 6-3 6-0
2-Linge Steenkamp (FS) bt 8-Isabella Weatherhead (GN) 6-1 6-0

Boys
1-Joubert Klopper (FS) bt 6-Thando Longwe-Smit (WP) 7-5 0-6 6-3
3-Charl Morgan (GC) bt 8-Sam Mcquirk (BOR) 7-6(7) 6-1
4-Justin Cronje (BOR) bt 5-Alec Beckley (GC) 6-3 6-3
7-Robbie Arends (WP) bt Codie Van Schalkwyk (EP) 6-1 2-6 6-3

Under 14

Girls
1-Corin De Waal (BOL) bt 6-Danielle Luttig (WP) 6-2 6-2
4-Maja Gledic (GC) bt 5-Samantha Johnson (GE) 6-3 6-7(4) 6-2
9-Jessica Assenmacher (GC) bt Ester De Kock (NWP) 6-4 6-3
2-Kaylin Bouwer (EP) bt 7-Angela Georgieva (GC) 6-2 6-0

Boys
9-Hugh Morgan (GC) bt 1-Joshua Howard-Tripp (GE) 6-3 6-4
4-Matthew Johnson (WP) bt 5-Christiaan Worst (GN) 7-5 4-6 6-4
3-Philip Henning (FS) bt 6-Marno Stander (WP) 6-2 6-2
7-Siphosothando Montsi (GN) bt 2-Rikhardt Bierman (GC) 6-2 6-1

Under 16

Girls
1-Zani Barnard (GN) bt 8-Nicole Petchey (WP) 5-7 6-2 6-1
4-Mila Hartig (GN) bt 9-Rouxanne Van Rensburg (BOL) 5-7 6-4 6-4
3-Lee Barnard (GN) bt 5-Minette Van Vreden (BOL) 6-3 6-3
2-Nadine De Villiers (GC) bt 6-Maxine Bateman (KZN) 6-0 6-2

Boys
1-Jd Malan (WP) bt 5-Richard Thongoana (GC) 1-6 6-2 6-4
Dylan Walters (GC) bt 15-Juan-Louis Van Antwerpen (GC) 3-6 6-4 7-6(3)
3-Damon Kesaris (KZN) bt 9-Michael Copeland (GC) 6-1 6-2
2-Calvin Jordaan (WP) bt 11-Jandre’ Lessing (EP) 7-6(3) 6-3

Under 18

Girls
1-Katherine Poluta (WP) bt 5-Caitlin Herb (GC) 6-2 6-1
12-Tyra Timm (GC) bt 16-Ansunica Brits (NWP) 6-4 6-3
3-Sarah Sarjoo (GC) bt 9-Nelise Verster (FS) 6-1 6-3
2-Marli Van Heerden (SWD) bt 10-Louise-Mare Botes (FS) 6-3 6-1

Boys
1-Brandon Laubser (GE) bt 6-Philip Franken (BOL) 6-0 6-3
3-Francois Kellerman (WP) bt 8-Chistiaan La Grange (GN) 6-0 6-2
5-Kyle Gerber (GN) bt 4-Lloyd Segal (GC) 6-2 6-7(2) 7-6(6)
Musawenkosi Mpondi (KZN) bt 2- Jan-Louis Maritz (BOL) 7-5 6-4

BLD Communications